Historia Instytutu Filologii Angielskiej

W zarysie

Instytut Filologii Angielskiej to najstarsza placówka anglistyczna w Polsce. Już przed ponad stu laty, w 1883 roku, na Uniwersytecie Jagiellońskim przeprowadzano pierwsze, regularne kursy języka angielskiego. Nie udało się natomiast wprowadzić wtedy systematycznych wykładów z literatury i językoznawstwa. Więcej informacji na temat poczatków i historii Instytutu znaleźć można w pamiątkowej publikacji wydanej w 2011 roku z okazji obchodów stulecia założenia filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pierwszym stałym profesorem filologii angielskiej i jednocześnie najwybitniejszym uczonym polskim w tej dziedzinie był Roman Dyboski (1883-1945) pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim od 1911 roku. Do znanych lektorów języka angielskiego należeli Michał S. Drzewicki i Jan Stanisławski, autor podręczników, gramatyki i najbardziej znanego słownika polsko-angielskiego i angielsko-polskiego.

W roku 1951 decyzją Ministerstwa Oświaty wstrzymano zapisy na anglistykę. Ponownie studia otwarto w wyniku przemian październikowych w 1957 roku. Po przemianowaniu Katedry Filologii Angielskiej w roku 1970 powstał Instytut.

Do rozwoju anglistyki przyczynił się znacząco prof. Przemysław Mroczkowski (1915-2002) [na zdjęciu], utalentowany filolog angielski i romański, który kierował katedrą przez siedemnaście lat od roku 1964. Do wybitnych dzieł profesora należą liczne tłumaczenia, komentarze krytyczne do dzieł średniowiecznej literatury angielskiej oraz kilkakrotnie wznawiana Historia literatury angielskiej. W maju 1998 roku odbyło się po półwieczu uroczyste odnowienie doktoratu uczonego (zdjęcie powyżej).

Na temat śp. prof. Przemysława Mroczkowskiego zobacz także:

M.Gibińska, E.Tabakowska, Pomnik z krwi i kości, Tygodnik Powszechny, Nr 30 (2768), 22.07.2002;
D.Piwowarczyk, Opowieść o dwóch mediewistach - profesor Tolkien i profesor Mroczkowski